מי דואג לכסף שלך?

רבעון 2- 2018
סקירת מאקרו ושווקים:

הרבעון השני של שנת 2018 עמד בסימן של התאוששות שווקי המניות בארץ ובעולם , לאחר רבעון ראשון של מימושים. לעומת שווקי המניות, שווקי האג”ח המשיכו לדשדש גם ברבעון השני של שנת 2018.

נכון לסוף הרבעון השני של שנת 2018 , פועלים בשוק שני כוחות מנוגדים.

מצד אחד הכלכלה אשר ממשיכה להראות סימני חוזקה ולשלוח נתונים חיוביים מדי שבוע (בעיקר כלכלת ארה”ב) ומנגד הלחצים האינפלציוניים אשר מתחילים לבצבץ ומסמנים את תחילת הסוף של עידן ריבית האפס אליה התרגלנו בעשור האחרון.

העלאות הריבית האחרונות בארצות הברית משולות לנהג מירוצים אשר מצד אחד רוצה ללחוץ על הגז ולהגיע במהירות שיא לקו הסיום (של המשבר משנת 2008) ומצד שני מחויב מידי פעם ללחוץ על הברקס על מנת שלא להתהפך בסיבוב. כרגע נראה כי המדיניות של הפד מצליחה לשמור על האיזונים והשוק ממשיך להתנהל במגמה חיובית על אף העלאות הריבית והצפי להמשכן.

בזירה הגאו פוליטית העניינים ממשיכים להתחמם (ארה”ב –צפון קוריאה, ישראל איראן וכו’) אך נראה כי לעת עתה השוק מייחס לכך חשיבות משנית בלבד ולא מתרגש יתר על המידה.

מלחמת הסחר בין ארה”ב ויפן אשר כולם חששו ממנה אכן פרצה אך גם זירה זו לא משפיע נכון להיום על שווקי המניות ונראה כי בכל פעם שמתחיל מימוש קטן , מיד מגיעים הקונים ורוכשים עוד ועוד מניות.

בניתוח קדימה, יש להניח כי השווקים ימשיכו להיות תנודתיים וסבלנות המשקיעים תשחק תפקיד מרכזי ביכולתם להרוויח תשואה לאורך זמן.

ההשקעה בשוק ההון כיום איננה מתאימה לבעלי אופק קצר של מספר חודשים אלא לבעלי אורך נשימה אשר מסוגלים להחזיק גם בימים שבהם השוק מתקן מעט את העליות שנרשמו בו.

בשוק הנדל”ן בישראל, נמשך הקיפאון המשתקף בעיקר בירידה במספר העסקאות ובנכונות של המוכרים להתגמש במחיר המכירה. יחד עם זאת קשה עדיין לדבר על מגמה גורפת של ירידות מחירים בכלל הארץ אך בהחלט נראה כי הכיוון הוא להוזלה מסוימת של מחירי הדירות בישראל.

נשמח להיפגש עם כל אחד מכם ולבחון את המצב הקיים והצעות חדשות מתחומי ההשקעות השונים.

אורי בר

סמנכ”ל תבונה פיננסית

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה – הינו על אחריות הקורא בלבד.